تولید شیر ارس

روند تولید شیرآلات برنجی ارس والو


یکی از اهداف گروه صنعتی ( ارس والو) ایجاد امنیت و آرامش جهت مصرف کننده می باشد.که این امر مستلزم کیفیت بالای محصولات تولیدی است که در نهایت سبب رضایتمندی مشتری و هدف تولید کننده است. با توجه به سابقه طولانی (ارس والو) در جلب رضایت مشتری در بیش از سه دهه و کسب عناوین وافتخارات بی شماری در راستای این مهم، یکی ازمهمترین دلایل موفقیت این شرکت تولید قطعات و اتصالات در تیراژ بالا برشمرد.لازمه تولید انبوه استفاده از منابع انسانی متخصص ومجرب ،استفاده از مواد اولیه با کیفیت ، ماشین آلات به روز، مدیریت یکپارچه واز همه مهمتر طرح و برنامه ریزی مستمر می باشد. بدون شک مدیریت با تنوع محصولات در این حدو اندازه همتی استوار و اراده ای راسخ را می طلبد که در طول این زمان طولانی به همت کلیه مدیران و مهندسین پرسنل این رویا به حقیقت پیوست .تمامی مراحل طراحی، ساخت ،فنی مهندسی ، تعمیرات ،نگهداری ،( LAB-FQC-LQC) و مونتاژ محصولات به طور کامل در خود شرکت انجام گرفته و هیچ گونه وابستگی داخلی یا خارجی ندارد.

از جمله ایستگاههای کاری تخصصی و فوق تخصصی در (ارس والو) میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

ایستگاه تخصصی طراحی وفنی مهندسی
ایستگاه تخصصی تحقیق و توسعه روش های اجراء لوله کشی پنج لایه (PIPING)
ایستگاه تخصصی فورجینگ (آهنگری گرم – شکل دادن فلزات در حالت گرم) (FORGING)
ایستگاه فوق تخصصی ماشینکاری(MACHINERY)
ایستگاه فوق تخصصی آبکاری سوپر اتوماتیک SUPER AUTO NICKLE PLATING))
ایستگاه تخصصی کنترل و تضمین کیفیت (QUALITING CONTROL &ASSURANCE)
ایستگاه تخصصی مونتاژ و بسته بندی و انبار
ایستگاه تخصصی آزمایشگاه تست محصولات نهایی (LAB-QC )
ایستگاه تخصصی سرویس ، تعمیرات و نگهداری ماشین آلات
ایستگاه تخصصی واحد تخصصی بازرگانی و فروش داخلی و خارجی

ایستگاه تخصصی فورجینگ
روش آهنگری یکی از کهن ترین روش های فرم دهی فلزات می باشد که در دوران گذشته فلز مورد نظرشان را تا حد لازم گداخته و سرخ می کردند و بعد با یک انبر آن را بر روی سندان نگه می داشتند و چکش کاری می کردند تا شکل مورد نظر را پیدا کند و گاهی فلز گداخته را با چکش کاری در داخل یک قالب شکل می دادند و فلز گداخته شکل قالب را به خود می گرفت.

پروسه ی آهنگری نوین نیز بر همین اساس استوار شده است. در روش فورج، قطعه ی اولیه که لقمه (بیلت) نامیده می شود که پس از بریده شدن در واحد برش در اندازه ها و ابعاد مشخص در میان دو نیمه ی قالب قرار می گیرد و نیرویی زیاد به صورت آرام و گاهی ضربه ای به آن وارد می شود. به این ترتیب قطعه ی گداخته در محیط قالب، شکل و فرم داخل قالب را به خود می گیرد و فلز اضافی به حفره ی فلاش وارد می شود که بعدا از قطعه جدا می شود و دور ریز برگشت پذیر قطعه ی فورج شده محسوب می گردد. قطعات فورج شده نسبت به روش های دیگر تولیدی از استحکام و خواص مکانیکی عالی تری برخوردار می باشند. اکثر فلزات، قابلیت آهنگری و فورج شدن را دارا هستند. قالب های فورج برای فرم دهی و شکل دهی فلزات در تولید انبوه استفاده می شود.

مراحل کاری در این ایستگاه عبارتند از :

مرحله برش شمش برنج .
پیش گرم بیلت (لقمه).
فورجینگ (شکل دادن فلزان بصورت گرم با پرس های فورج).
آرایش و حذف پلیسه های دور قطعه فورج شده.
یکسان سازی بدنه قطعات فورج شده توسط فرایند شات بلاست.
امکانات و ماشین آلات بکار رفته در این واحد :

ماشین های اتوماتیک و دقیق برش شمش برنج
انواع کوره های پیش گرم
پرس های فورج در تناژ های مختلف
پرس های آرایش
ماشین های شات بلاست

کارگاه تخصصی ماشینکاری
این شرکت با بکارگیری تکنیکهای ماشینکاری به روز با سرعتهای بالا، قطعات و اتصالاتی با تلرانسهای دقیق در زمان بسیار کوتاهی تولید می کند . برای دست یابی به چنین قابلیت ماشین کاری می بایست، در زمینه های مختلف مانند طراحی قطعه، کنترل دقیق و یافتن بهترین نرخ براده برداری و کنترل حرکت و سرعت دستگاه های فوق پیشرفته در راستای مسیر مورد نظر با بکار گیری نرم افزار های طراحی و تولید به کمک رایانه و مدل سازی سه بعدی قطعه را طراحی و تولید نمود. برای قابلیت انبوه تولیدو دقت بالا میبایست برای تولید اتصالات ، مسیر ابزاری مناسب برای دستگاه CNC مورد نظر حاصل نمود که در صورت وجود سخت افزار مورد نظر بتوان با استفاده از ماشین های چند محور همزمان سطوح پیچیده را ماشینکاری نموده وقطعه تولید گردد.

از امکانات تخصص بکار رفته در این واحد میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

ماشین های ترانسفر عمودی و افقی
انواع ماشین های سری تراشی NC, CNC
ماشین های چند محوره
انواع دریل ها و ماشین آلات تکمیل کننده فرآیند

کارگاه تخصصی آبکاری سوپراتوماتیک
کلیه محصولات شرکت از جنس آلیاژبرنج تشکیل شده است .بیشترین درصد عضو تشکیل دهنده آلیاژبرنج، مس (CU)میباشد از این رو آلیاژ برنج جهت استفاده در تولید این محصولات را (CU58)نیز می نامند . آلیاژ برنج به خودی خود به سبب دارا بودن فلز مس نسبت به خوردگی مقاوت بالایی دارد اما به سبب تزیین و از آن جایی که فلز نیکل مقاومت به خوردگی بالاتری نسبت به آلیاژبرنج دارد از این نوع آبکاری استفاده می گردد.در این واحد کلیه عملیات آبکاری(PLATING) اضافه یا کم کردن مواد آبکاری و سایر موارد به صورت کاملا اتوماتیک توسط جرثقیل های تعبیه شده بر روی خطوط آبکاری اجراء و توسط سیستم PLC )) کنترل می گردد.لازم به ذکر است کلیه قطعات و محصولات صادراتی این مجموعه در سه نوع بدون آبکاری، آبکاری سطوح خارجی ویا آبکاری قلع آماده میگردند. محصولات داخلی به سبب سلیقه بازار در طی سالهای گذشته به صورت آبکاری کلیه سطوح داخلی و خارجی انجام گرفته و عرضه می گردد.

واحد کنترل خط و تضمین کیفیت
یکی از موارد نادر درواحدهای کنترل کیفی مجموعه های صنعتی به سبب ایجاد هزینه های سنگین علاوه بر کنترل خط تولید توسط مسئولین مربوط به صورت راندوم ،استقرار واحدی به نام تضمین کیفیت می باشد. در این واحد کلیه محصولات پس از طی تمامی مراحل قبل از مونتاژ و بسته بندی به صورت تک شمار به طور کامل به لحاظ ابعادی- فنی و ظاهری کنترل و تایید نهایی می شوند. سختی کار و فرایندهای سنگین این واحد از آن جا ناشی می شوند که درسازو کار تولید انبوه با این تیراژوتنوع تولیدی کنترل تک تک قطعات و محصولات تولیدی مستلزم نیروی انسانی زیادی خواهد بود . اما نظربه خط مشی کیفیت این سازمان این مهم سالهاست که در مجموعه صنعتی ارس والو در حال اجراء می باشد و عدم شکایت حتی یک مصرف کننده این محصولات در این سالها گواه این موضوع میباشد.

واحد مونتاژ و بسته بندی و انبار
در این واحد قطعات کنترل نهایی شده به بهترین طریق با استفاده نیروی متخصص و ماهر مونتاژ شده و پس از بسته بندی در کارتن های ویژه محصولات پس از درج مشخصات فنی و کنترل نهایی کنترل کیفیت آماده تحویا به انبار میگردد. در بخش انبار و انبارش مسئول انبار پس از دریافت شناسنامه محصول تولیدی و بصورت فيزيكي محصول توليدي را تحويل ميگيرد اطلاعات مربوط به محصول را در به روز ترین سیستم نرم افزار انبارداری خود ثبت مینماید. سیستم نگهداری محصول و انبارش با توجه به تنوع و سایز محصول در طبقات ویژه قطعات نگهداری شده تا در هنگام خروج در سریع ترین زمان ممکن برای مشتریان ارسال گردد .

آزمایشگاه تست مواد اولیه و محصولات نهایی
این واحد که یکی از زیرمجموعه های واحد کنترل کیفیت مجموعه می باشد با انجام انواع آزمایشات مانند آزمون آنالیز عنصری مواد اولیه (کوانتومتری)، تست فشار آب سرد وگرم ،تست ترموسایکل آزمون سالت اسپری که جهت اطمینان از میزان دوام لازم نسبت به خوردگی در طول زمان میباشد در راستای حفظ و مدیریت کیفیت مواد اولیه و محصولات تولیدی مطابق با استانداردملی 3-12753 و استانداردهای بین المللی مانندASTM-F1281) یا UNSC38500 و UNSC37700 یا ( BS-EN681 به طور مستمرو پیگیر در حال خدمت رسانی می باشد . مدیران و مسئولین این واحد نیزجهت کنترل و اطمینان ازفرآیندهای تست شده داخل مجموعه برخی از موارد را درآزمایشگاههای مجهز بین المللی و آکرودیته خارج از شرکت که دارای قرار دادبا این مجموعه می باشد تحت تست و آزمون مجدد قرار می دهند . بدیهی است این همه دقت و هزینه در پاسداری و حفظ کیفیت محصولات تولیدی نتیجه ای جزء رضایت مصرف کننده که هدف نهایی مجموعه است را به همراه نخواهد داشت.

سرویس ، تعمیرات و نگهداری ماشین آلات
لزوم كنترل جامع و منسجم بر روي عملكرد ماشين آلات در شرکت نيازي است كه بدون شك اهميت بسيار زيادي در تحقق اهداف از پيش تعيين شده دارد. همچنين تعدد ماشين‌آلات در خطوط توليد و وابستگي شديد آنها به يكديگر برای تولید محصول نهایی ، كنترل عملكرد و برنامه ريزي سرویس و تعميرات ماشين آلات را با توجه به نیروهای متخصص فنی در رشته های برق ، مکانیک و هیدرولیک و با استفاده از نرم افزهار های فوق پیشرفته برنامه ریزی تعمیرات ونگهداری كه توانايي كنترل عملكرد هزاران ماشين را داشته و در كنار برنامه ريزي جامع تعميرات پيشگيرانه (PM)و ثبت سريع تعميرات اضطراري (EM)، با توان گزارش دهی گزارشات آماری وضعيت تعميرات و نگهداري ماشین آلات به مديريت ارائه دهدرا دارا میباشد. در اختيار داشتن چنين سيستم مكانيزه، عمليات تعميرات و نگهداري در شرکت خود گامي در جهت بهره‌ وري از امکانات است. از طرفي هشدارهاي به موقع دررابطه با تعمير، تعويض و يا تجهيز ماشين آلات موجب مي‌شود كه توقفات ناخواسته خط توليد به حداقل برسد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *